Aktualności
Pionierski projekt upcyklingu śmigieł z wiatraków na osiedlu mieszkaniowym Yareal
Wspólnie z konsorcjum spółek sektora energetyki wiatrowej i recyklingu Yareal planuje wyposażanie inwestycji mieszkaniowych w elementy wykonane z poddanych upcyklingowi łopat elektrowni wiatrowych.
Pionierskim na polskim rynku projektem zastosowania m.in. ręcznie wyprodukowanych mebli ze śmigieł likwidowanych wiatraków stanie się jedno z warszawskich osiedli dewelopera. Pierwsze konstrukcje z łopat pojawią się już przy biurze sprzedaży nowej inwestycji Yareal. Docelowo również przestrzenie wspólne osiedla mają zostać wyposażone w małą architekturę powstałą z przetworzonych śmigieł wykonanych z trwałego kompozytu, który nie wchodzi w reakcję ze środowiskiem.
To pierwszy w Polsce tak duży projekt zakładający szerokie zastosowanie łopat z recyklingu w nowo powstającej inwestycji mieszkaniowej. Decyzja Yareal o pilotażowym wykorzystaniu elementów śmigieł w budownictwie to kontynuacja strategii promowania rozwiązań bazujących na wykorzystaniu surowców pochodzących z odzysku i ograniczających negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko. Już wcześniej w inwestycjach dewelopera wdrażano technologie zgodne z założeniami tzw. gospodarki obiegu zamkniętego. Największą skalę Yareal osiągnął dotychczas w sztandarowej inwestycji biurowej, kompleksie LIXA, gdzie zamontowano na elewacjach ponad 120 ton aluminiowych profili wykonanych z surowca pochodzącego z odzysku. Firma wciąż poszukuje możliwych do wdrożenia w kolejnych inwestycjach rozwiązań dla budownictwa, zapewniających realną redukcję CO2 i ograniczających wpływ na środowisko. Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju do pakietu rozwiązań recyklingowych Yareal włącza kolejny projekt, tym razem pozwalający na ponowne wykorzystanie wycofanych z eksploatacji łopat śmigieł elektrowni wiatrowych.
„Pierwszym krokiem w projekcie zastosowania śmigieł z recyklingu będzie urządzenie otoczenia biura sprzedaży kolejnego osiedla Yareal w Warszawie oraz ustawienie totemu reklamowego wykonanego z łopaty wiatraka. Na terenie inwestycji planujemy z kolei wprowadzić małą architekturę wykonaną z elementów śmigieł, jednak już w dużo szerszym zakresie. Mogą to być nie tylko kompozytowe meble, czy donice, ale również plenerowe stacje do przewijania i karmienia niemowląt, a nawet znacznie większe konstrukcje jak np. zadaszenia parkingów rowerowych. Zamiast kupować wyposażenie wykonane z nowych surowców, wykorzystamy już istniejące, niezwykle trwałe i wytrzymałe materiały, które przestały być potrzebne w ich pierwotnym zastosowaniu. Wspólnie z ekspertami od recyklingu projektujemy właśnie wyposażenie oraz zagospodarowanie przestrzeni wspólnych rozległego patio osiedla, a także przylegającego do inwestycji ogólnodostępnego parku, który będziemy rozbudowywać w ramach realizacji kolejnych etapów. Już teraz rozważamy zastosowanie podobnych rozwiązań w kolejnych inwestycjach mieszkaniowych i biurowych” – wyjaśnia Jacek Zengteler, dyrektor generalny Yareal.
Zgodnie z treścią podpisanego listu intencyjnego, partnerem Yareal w realizacji projektu upcyklingu śmigieł i wykorzystania ich w działalności deweloperskiej będzie konsorcjum firm, złożone z reprezentującej energetykę wiatrową GP RENEWABLES GROUP, P.W. ANMET z branży recyklingu oraz marki mebli wytwarzanych z łopat - WINGS FOR LIVING. Efektem bliskiej współpracy GP Renewables z firmą P.W. ANMET, jest wybudowana kilka tygodni temu pierwsza w Polsce kładka dla rowerzystów i pieszych w Szprotawie, wykonana zgodnie z ideą upcyklingu z łopat wiatraków. Zagospodarowanie zużytych elementów elektrowni wiatrowych staje się coraz większym wyzwaniem w skali globalnej. Tymczasem wycofane z użytku śmigła mogą w architekturze krajobrazu współtworzyć i zdobić przestrzenie miejskie nawet przez kilkadziesiąt lat. Meble, ławki, bloki geotechniczne, a nawet niewielkie mosty powstałe na skutek recyclingu, są w co najmniej 90% skonstruowane są odpowiednio pociętych i przetworzonych łopat pochodzących z odzysku.
„To masywne konstrukcje, które - choć prezentują się lekko i nowocześnie - bardzo trudno zniszczyć, a nawet uszkodzić. Zaprojektowane na potrzeby Yareal meble do przestrzeni miejskiej będą odporne na zmienne warunki pogodowe i łatwe w utrzymaniu. Elementy ponownie wykorzystanego kompozytu mogą zostać oznaczone informacją, z jakiej farmy wiatrowej pochodzą oraz ile zielonej energii wytworzyło śmigło w swoim ‘pierwszym życiu’. Pozwoli to zaaranżować np. skwer, czy ogród w niepowtarzalnym stylu, a jednocześnie urealnić ideę ‘drugiego życia’ wiatraka, który przez kolejne dziesięciolecia będzie służył np. jako rekreacyjna leżanka, stół, czy wiata chroniąca rowery przed opadami” – dodaje Jakub Kosiński, Chief Marketing Officer GP Renewables.
Yareal stale rozszerza zaangażowanie na rzecz ograniczenia wpływu działalności deweloperskiej na środowisko. Kluczowym zobowiązaniem firmy jest certyfikacja wszystkich zrównoważonych inwestycji – mieszkaniowych i biurowych – w systemie oceny wielokryterialnej BREEAM. Certyfikowanie inwestycji pozwala na ocenę skali odziaływania projektów oraz na redukcję wpływu, jaki budowa, a potem gotowe budynki wywierają na środowisko. Yareal jest liderem pod względem liczby certyfikowanych budynków mieszkalnych. Firma zgromadziła już 12 certyfikatów BREEAM obejmujących prawie 40 budynków wielorodzinnych i domów, które w większości otrzymały ocenę Very Good, czyli najwyższą, jaką przyznano dotychczas budynkom mieszkalnym w Polsce. Aktualnie także jeden z projektów mieszkaniowych Yareal uczestniczy w pilotażowym programie nowego polskiego certyfikatu oceny wielokryterialnej „Zielony Dom”.
W projektach deweloperskich realizowanych przez Yareal wykorzystywane są m.in. materiały odporne na szkodliwy wpływ ocieplającego się klimatu. Ważnym elementem ograniczania oddziaływania osiedli na środowisko jest jakość terenów wspólnych oraz roślinność projektowana przez profesjonalnych ekologów, dobierających drzewa, krzewy, byliny i trawy z gatunków rodzimych, nie wymagających szczególnej pielęgnacji. Standardem w inwestycjach Yareal są bardzo wydajne czujniki ruchu i zmierzchu, które włączają oświetlenie wyłącznie wtedy, gdy naprawdę jest potrzebne. Osiedla mieszkaniowe Yareal coraz częściej są wyposażane w elektrownie słoneczne, zapewniające niezależne zasilanie odnawialną energią zużywaną m.in. do oświetlenia przestrzeni wspólnych, takich jak hale garażowe, czy tereny zielone. W przyszłości deweloper planuje kolejne projekty zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju, zakładające upowszechnianie w budownictwie rozwiązań bazujących na recyklingu i upcyklingu.
Więcej informacji na temat prośrodowiskowych rozwiązań stosowanych przez Yareal oraz możliwości ponownego wykorzystania łopat wiatrowych można znaleźć na witrynach partnerów projektu: https://www.yareal.pl/, https://gp-renewables.energy/ oraz www.wings-for-living.de.
Yareal: przybywa chętnych na mieszkania obok stacji metra Chrzanów
Yareal sprzedał wszystkie mieszkania w pierwszym etapie osiedla NEOWO, wybudowanego 200 metrów od powstającej stacji metra Chrzanów na warszawskim Bemowie.
Rozwiń
Czerwcowy wieczór na Woli: muzyka, kino pod chmurką i kulinarne odkrycia w LIXA City Gardens
Koncept kulinarny Waszyngton w SOHO by Yareal
Na mapie gastronomicznej warszawskiego Kamionka pojawiła się kolejna niezwykle interesująca propozycja.
Rozwiń
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy Dzień Otwarty naszego osiedla ENSO Wilanów!
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy Dzień Otwarty naszego osiedla ENSO Wilanów, który odbędzie się w dniu 24.05.2025 w naszym Biurze Sprzedaży przy ul Branickiego 9.
Rozwiń
Zakończenie budowy apartamentów w inwestycji ODEA Park w Gdańsku
Yareal rozszerza ofertę apartamentów w Miasteczku Wilanów
Świat Yareal


Cała inwestycja, w tym budynki, przestrzeń użytkowa wokół nich, jak i sąsiadujące z nimi otoczenie, została zaprojektowana tak, by zapewnić mieszkańcom maksymalny komfort użytkowania.
Aktualności

Yareal sprzedał wszystkie mieszkania w pierwszym etapie osiedla NEOWO, wybudowanego 200 metrów od powstającej stacji metra Chrzanów na warszawskim Bemowie.
O nas

Yareal Polska to obecna na rynku od wielu lat, wiodąca pod względem jakości firma deweloperska, wyspecjalizowana w segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie i apartamentów. Firma posiada silną pozycję kapitałową
i mocne wsparcie udziałowców. Od 2005 roku aktywnie działamy w ramach Polskiego Związku Firm Deweloperskich PZFD. Jako członek PZFD przestrzegamy kodeksu dobrych praktyk oraz dbamy o utrzymanie najwyższych standardów jakościowych.
więcej... mniej...
ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

ESG to jeden z ważniejszych terminów w kontekście realizacji inwestycji deweloperskich, mający bezpośredni wpływ na kwestie dotyczące zarządzania i odpowiedzialności biznesowej firmy.
Zrównoważony rozwój był od początku jednym z fundamentów rozwoju Yareal. Zdajemy sobie sprawę z wielkiej odpowiedzialności wynikającej z faktu, że tworząc nowe projekty i wprowadzając nowe funkcje, definiujemy na dziesięciolecia realia i komfort życia w mieście.
więcej... mniej...